آدرس : تهران – خ سعدی شمالی – ک معمار مخصوص – پاساژ چلچراغ- ط منفی1 – واحد7

اینورتر

اینورتر

اینورتر چیست؟

حتما شما هم این روزها واژه اینورتر را زیاد شنیده اید. اگر مایلید که بیشتر در این مورد اطلاعات داشته باشید با ما همراه باشید.

به مبدل جریان مستقیم به جریان متناوب (تبدیل جریان DC به AC) اینورتر گفته می شود. دراین مبدل قطعه ی متحرکی وجود ندارد و در بسیاری از ابزار و وسایل کاربرد دارد. در واقع بدون کاهش گشتاور موتور به کمک آن می توان کنترل سرعت یک موتور AC سه فاز را انجام داد. این دستگاه بسته به توان موتور در ظرفیت های مختلفی ارائه می شوند مثلا برای یک موتور با توانی حدود 20 اسب بخار از اینورتر 20 HP استفاده می شود. ضمنا به دو دسته تقسیم می شوند: تک فاز و سه فاز که خروجی همه آن ها سه فاز است؛ اگر اینورتری بالای 3 اسب بخار توان داشته باشد، فقط از ورودی سه فاز باید استفاده کرد.

یک نمونه از اینورتر های BEDFORD به نمایندگی گروه کنترل پمپ
یک نمونه از اینورتر های BEDFORD به نمایندگی گروه کنترل پمپ

ویژگی ها و کاربردهای اینورتر

در اینجا به بعضی از ویژگی ها و کاربردهای این المان  به صورت موردی اشاره می کنیم:

 1. کاهش مصرف انرژی – در نتیجه کاهش مصرف برق
 2. کاهش جریان راه اندازی – در نتیجه افزایش طول عمر موتور
 3. فراهم کردن امکان تغییر سرعت موتور
 4. امکان تغییر جهات حرکت موتور
 5. حفاظت داشتن در مقابل اضافه بار
 6. کار کردن موتور حتی با وجود ولتاژ ورودی متغیر
 7. امکان کنترل از راه دور
 8. برنامه ریزی حرکت
 9. ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور

+ عمل کرده و مقدار بار وارد به موتور را تشخیص می دهد و متناسب با بار تشخیص داده شده، جریانی که اکثر مواقع کمتر از جریان نامی موتور است به آن می دهد.

دیگر كاربردها و مزایای اینورتر

 • تنظیم گر سرعت موتور یا به عبارتی کنتر از راه دور
 • بی نیاز به کنتاکتور به آسانی جهت دور را تغییر می دهد.
 • بدون احتیاج به قطع و وصل برق اصلی، امکان خاموش و روشن کردن موتور را فراهم میکند
 • ضربه های مکانیکی را کاهش می دهد و به همین طریق باعث افزایش طول عمر قسمت مکانیکی می شود
 • در زمان های افزایش ولتاژ از آسیب دیدن موتور جلوگیری می کند.
 • در اکثر کاربردهایی که دارد جریان راه اندازی موتور را به طور کامل حذف کرده است.
 • اینورتر به نرمی و راحتی و بدون اینکه به قسمت های مکانیکی ضربه وارد کند، موتور را به کار می اندازد که همین امر باعث بیشتر شدن طول عمر مفید موتور و بقیه قسمت های مکانیکی می شود.
 • زمان هایی وجود دارد که موتور دائما در حال چپگرد، راستگرد و خاموش شدن است که در این حالت ها اینورتر از گرم کردن و سوختن موتور جلوگیری می کند چون در بسیاری از موقعیت هایی که این المان کاربرد دارد برای راه اندازی انرژی زیادی لازم است تا  موتوری انتخاب می کنند که توان بالاتری داشته باشد و در نتیجه میزان جریان استفاده شده حین کار هم بیشتر می شود؛ حال با توجه به این موضوع اگر از اینورتر استفاده شود، به صورت خودکار جریان زمان راه اندازی را افزایش می دهد و در زمانی که کار می کند جریان را کاهش می دهد.
 • در اکثر مواقع زمان راه اندازی، موتور جریان زیادی از شبکه می گیرد، که همین امر باعث افت ولتاژ شبکه می شود و صدماتی را در بر دارد. این جریان معمولا 6 برابر جریان نامی موتور بوده که بسیار نامناسب است؛ اکنون اگر اینورتر به کار برده شود این اضافه جریان خیلی کمتر خواهد شد. چیزی در حدود 0.2 برابر. مثلا اگر جریان نامی موتور 10 آمپر باشد زمان راه اندازی این جریان 60 آمپر خواهد که با استفاده از این وسیله به 12 آمپر می رسد و این موضوع علاوه بر کاهش مصرف برق، افزایش طول عمر موتور را نیز به دنبال دارد.
 • امکان داشتن دورهای متفاوت به طور حافظه ای، تبدیل کردن یک موتور یک دور به یک موتور چند دور با سرعت های مد نظر و دلخواه، قابلیت به وجود آوردن فشار ثابت در کاربرد پمپ ها به این طریق است که با تغییر دور موتور فشار را ثابت نگه می دارد. در این جا منظور را برای وضوح بیشتر با یک مثال شرح می دهیم. مثلا فشار آب درون یک مخزن را ثابت حفظ می کند، پس به هنگام مصرف آب دور موتور به طور اتوماتیک زیاد خواهد شد و در حالتی که آب مصرف نمی شود دور موتور کم می شود. در نتیجه دور موتور با میزان مصرف آب تغییر می کند و آب با فشار ثابتی به همه ی نقاط خواهد رسید. امروزه استفاده از اینورتر روی پمپ و فن و کمپرسور ها افزایش یافته است.

مزایای استفاده از اینورتر برای کنترل دور موتور

 1. نیاز نداشتن به دستگاه های کنترل دبی مکانیکی
 2. ذخیره کردن انرژی تا ۵۰%
 3. نبودن شوک راه اندازی که در پمپ ها باعث جلوگیری از ضربه قوچی میشود
 4. بیشتر شدن عمر مفید قطعات مکانیکی

نواحی ای که از اینورتر استفاده می شود:

از اینورترها در سه ناحیه استفاده می شود:

 1. فعالیت های گشتاور ثابت مانند میکسرها , اکسترودرها , نوارهای نقاله و غیره
 2. فعالیت های توان ثابت مانند کشش و دستگاههای ماشینی
 3. فعالیت های گشتاور متغیر مانند فن و پمپ

 اگر در موتوری 50 درصد کاهش دور داشته باشیم، توان مصرفی که لازم داریم 12.5 درصد است و مفهوم این است که 87.5 درصد در انرژی صرفه جویی داشته ایم.

معایب اینورتر ها با توان کم

یکی از ابزارهایی که در اینورتر به کار رفته خازن است که برای ذخیره انرژی استفاده می شود. اگر یک اینورتر توان پایینی داشته باشد خازن آن به لامپی که درون آن به کار رفته است وصل است که با روشن کردن لامپ، دستگاه به مشکل می خورد. برای این که بتوان بدون ایجاد مشکل لامپ را روشن کرد در ابتدا باید لامپ را برداشت.

به بررسی اینکه اینورتر چیست و چه ویژگی ها و مزایا و معایبی دارد پرداختیم و در نهایت می توان گفت که اینورتر یک دستگاه الکتریکی است که جریان DC را به AC تبدیل می کند. از آن ها در ابزار و وسایلی مثل منابع تغذیه سوئیچینگ در کامپیوترها، کاربردهای جریان مستقیم ولتاژ بالای تاسیسات الکتریکی، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر و… استفاده می شود. در مجموع این دستگاه سرعت و طول و عمر هر وسیله ای را افزایش می دهد و مصرف انرژی را کاهش می دهد. امیدواریم که به خوبی با قابلیت های این دستگاه آشنا شده باشید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *