• فارسی

بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

بوستر پمپ آتش نشانی
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

در این پست به صورت کامل به بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟ پرداختیم تا انتها این مطلب با ما باشید :

بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟

بوستر پمپ آتش نشانی يكي ديگر از انواع بوستر پمپ هايي كه در ساختمان ها و صنايع مورد استفاده قرار میگیرد و آن سامانه يكپارچه ای است متشکل از دو یا چند پمپ که به صورت موازی به یکدیگر متصل شده اند به طوری که توانایی ایجاد فشار و دبی مورد نیاز یک سیستم آتش نشانی با حداقل انرژی مصرفی و بالاترین راندمان را دارا باشند.

استفاده از آب و شبکه های آبرسانی در پیشگیری از آتش سوزی و مهار آتش در ساختمان ها و مجتمعهای مسکونی، تجاری و صنعتی از متداول ترین روشها است. اما شبکه های آبرسانی شهرها و یا شهرک های صنعتی معمولا دارای فشار کمتر از حد مورد نیاز برای رساندن آب به نقاط مورد نیاز و تأمین فشار لازم برای تجهیزات آتش نشانی می باشد. لذا بوستر پمپ های آتش نشانی برای تامین فشار آب مورد نیاز سیستم های آتش نشانی کاربرد وسیعی دارند.

بوستر پمپ آتش نشانی

بوستر پمپ های آتش نشانی فشار آب ورودی را مقدار مشخصی افزایش می دهند اما نمی تواند تغییر زیادی بر روی دبی آب ورودی بوجود آورد. اگر شبکه آب شهری بتواند حداقل دبی مورد نیاز سیستم آتش نشانی را تأمین نماید می توان از بوستر پمپ برای بالا بردن فشار تا مقدار مورد نیاز سیستم استفاده نمود اما اگر مشخص شود دبی آب شهری کمتر از دبی مورد نیاز سیستم است، استفاده از بوستر پمپ به تنهایی کافی نخواهد بود و در این حالت باید از مخازن ذخیره آب در ورودی بوستر پمپ آتش نشانی استفاده کرد.

یک بوستر پمپ آتش نشانی دستگاهی است متشكل از چند پمپ كه از طریق کلکتورهایی به صورت موازي يه يكديگر متصل شده اند تا با كاهش فشار سيستم آتش نشانی، يك يا چند پمپ به طور نوبتي استارت شوند و با افزايش فشار سيستم آتش نشانی نيز يك يا چند پمپ به همان ترتيبي كه روشن شده اند خاموش گردند. بوستر پمپ های آتش نشانی از نقطه نظر دقت در ثابت نگهداشتن فشار خروجی، به بوستر پمپ آتش نشانی دور ثابت و بوستر پمپ آتش نشانی دور متغير طبقه بندي مي شوند اگرچه بوستر پمپ های آتش نشانی معمولا بصورت دور ثابت ساخته می شوند. این بوستر پمپ ها علاوه بر پمپ اصلی و پمپ رزرو، می توانند با جوکی پمپ یا همان پمپ پیشرو و یا بدون جوکی پمپ طراحی شوند. وظیفه جوکی پمپ جبران افت فشار ناشی از نشت آب در سیستم لوله کشی آتش نشانی می باشد و دبی آن كمتر از پمپ هاي اصلي است ولي فشار آن با فشار پمپ هاي اصلي برابر است.

از این پست هم دیدن فرمایید :  نحوه تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب

انواع بوستر پمپ های آتش نشانی

 

1- بوستر پمپ دور ثابت

i. این نوع از بوستر پمپ ها که جزو دسته ساده ترین نوع می باشند از طریق یک فشارسنج یا پرشر، میزان فشار را کنترل و مدیریت می کنند، به محظ اینکه پرشر افت فشار را احساس کند با ارسال سیگنال، پمپ روشن شده و شروع به کار میکند و این افت فشار در سیستم را تامین میکند،همچنین به محظ اینکه این افت فشار جبران و به آن فشار تعیین شده برای پرشر رسید، دستور خاموش شدن پمپ توسط فشارسنج یا همان پرشر داده شده و پمپ ها خاموش می شوند، بوستر پمپ های آتش نشانی حداقل از 2 پمپ که یکی به عنوان پمپ اصلی و یکی به عنوان پمپ یدکی استفاده میشود تشکیل میشوند، البته لازم به ذکر است که این پمپ ها باید به گونه ای انتخاب شوند که هر یک به تنهایی توان تامین آب مورد نیاز سیستم آتش نشانی را داشته باشند.

بوستر پمپ آتش نشانی

2- بوستر پمپ های دور متغییر

عملکرد این نوع از پمپ ها هم در کل شبیه به همان بوستر پمپ های دور ثابت است اما در اینجا به جای استفاده از فشارسنج یا پرشر، از یک پرشرترانسمیتر استفاده شده است، وظیفه پرسرترانسمیتر این است که فشار آب را از طریق کنترل دور موتور پمپ ها تامین میکند، به بیان ساده تر، هر زمان که فشار آب کم باشد پمپ با دور موتور بیشتری کار میکند و بالعکس هر زمان که فشار آب به اندازه کافی بالا بود دور موتور کمتر می شود.این کار از طریق فرمان پرشرترانسمیتر به تابلو کنترل فرمان پمپ کنترل میشود.این شدت جریان کنترل جریان معمولا بین 5 الی 20 میلی آمپر متغییر است.

بوستر پمپ آتش نشانی

اندازه مناسب بوستر پمپ آتش نشانی:

یک بوستر پمپ آتش نشانی باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند آب کافی (جریان و فشار) را برای حداکثر جریان مورد نیاز برای هر آبپاش با یک سیستم سیلابی و همچنین منبع اضافی (شیلنگ آتش نشانی) برای نیازهای اطفاء حریق را تأمین نماید.

اجزاء بوستر پمپ ها:
•    پمپ
•    کلکتور ورودی و خروجی
•    شاسی مادر یا شاسی اصلی
•    اتصالات
•    تابلو برق
•    منبع دیافراگمی
•    صافی ورودی
•    لرزه گیر

امیدوارم این مطلب بوستر پمپ آتش نشانی چیست؟ برای شما مفید بوده باشد .

منبع این مطلب 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره شرکت

گروه کنترل پمپ  در راستای افزایش خدمات خود در زمینه فروش ملزومات تاسیسات ساختمان های مسکونی – تجاری – اداری و صنعتی اقدام به ایجاد کارگروهی درزمینه تولید بوستر پمپ های آبرسانی دور متغیر و آتشنشانی با استانداردهای روز دنیا نموده است. و در این راه با واردات کنترل کننده (اینورتر) های هوشمند BEDFORD، مخصوص پمپ آب، قدمی در مسیر رشدو تعالی ایران عزیزمان برداشته است.

ارتباط با ما

ساعت کاری

شنبه تا چهارشنبه___9 الی 5 بعدازظهر

پنجشنبه___9 تا 2 بعدازظهر

تمامی حقوق سایت برای کنترل پمپ محفوظ میباشد.