آدرس : تهران – خ سعدی شمالی – ک معمار مخصوص – پاساژ چلچراغ- ط منفی1 – واحد7

پمپ کندانس اتوماتیک چیست؟

پمپ کندانس

امروز در ان پست قصد داریم در مورد پمپ کندانس اتوماتیک صحبت کنیم و توضیح بدیم که این پمپ چگونه کار می کند و به صورت کلی دارای چه ویژگی های متمایز کننده ای نسبت به دیگر پمپ ها هست ؟ پمپ کندانس اتوماتیک مانند بوستر پمپ یک پمپ گریز از مرکز است که به دلیل نوع سیال مورد استفاده به این نام شناخته می‌شود. در کندانسورها، برای پمپاژ بخار تغلیظ شده از آب در خلاء (نزدیک به فشار بخار) استفاده می‌شود.

پمپ کندانس اتوماتیک یک پمپ گریز از مرکز بوده که برای پمپاژ آب میعانات تولید شده پمپاژ نیست. بازیابی میعانات از طریق این پمپ‌ها به کاهش هزینه‌های مربوط به تولید در سیستم تهویه مطبوع، سیستم بخار یا تبرید استفاده می‌شود که توسط گرانش قابل بخار کمک می‌کند. گاهی اوقات، سیستم فشار، بخار کافی دارد تا میعانات را از طریق نگهدارنده بخار و خطوط برگشت به داخل مخزن به محفظه دیگ بازگرداند.

نحوه کارکرد پمپ کندانس به چه شکلی هست ؟

پمپ کندانس اتوماتیک عمدتاً به صورت متناوب کار می‌کند و مجهز به مخزنی است که می‌تواند میعانات را ذخیره کند. هنگامی که جریان هوای گرم و مرطوب از طریق سیم پیچ خنک کننده تنظیم می‌شود، سپس، سیم پیچ خنک کننده باعث ایجاد تراکم پیچ می‌شود. پس از آن، میعانات تولید شده روی سینی قطره‌ای که در واحد دمنده سیستم یا واحد انتقال هوا قرار دارد، ریخته شده و سپس به لوله تخلیه می‌ریزد.

میعانات پس از عبور از لوله تخلیه به مخزن جمع آوری میعانات می‌افتد. فرآیند تشکیل تراکم تا زمانی ادامه می‌یابد که سطح سیال به سطح بالای مخزن برسد. در این بین، سوئیچ شناور مجهز به پمپ کندانس اتوماتیک است. هنگامی که سیال میعانات به سطح بالای مخزن برخورد می‌کند، سوئیچ شناور، موتور پمپ را روشن می‌کند.

در این مرحله، پمپ شروع به پمپاژ آب جمع‌آوری‌شده به داخل لوله تخلیه (معمولاً یک لوله پلاستیکی انعطاف‌پذیر) می‌کند تا زمانی که سیال فضایی را در مخزن برای جمع‌آوری میعانات باقی بگذارد. سپس، این میعانات گازی از طریق لوله تخلیه به خارج از خانه یا ساختمان منتقل می‌شوند.

معایب استفاده از پمپ کندانس اتوماتیک

 

  • دمای پایین آب ورودی
  • هزینه سوخت را افزایش می‌دهد.
  • این روش باعث افزایش زه کشی دیگ می شود.
  • دمای پایین میعانات
  • پمپ‌های میعانات الکتریکی نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری دارند.
  • پمپ میعانات گازی مشکلات کاویتاسیون دارد.
  • مصرف انرژی برای پمپاژ میعانات

اگر پمپ کندانس خراب شود چه می شود ؟

هنگامی که موتور یک پمپ کندانس از کار می افتد، نشت آب با روشن شدن سیستم تهویه مطبوع آغاز می‌شود. گاهی اوقات موتور پمپ به کار خود ادامه می‌دهد، اما مخزن میعانات گازی سرریز می‌شود. این سرریز به دلیل گرفتگی شیر یا قطعات داخلی پمپ ایجاد می‌شود.

یکی از خرابی‌های رایج  پمپ کندانس اتوماتیک، این است که جریان متناوب برای جلوگیری از سرریز شدن مخزن، پمپ خاموش می‌شود. پس اگر پمپ کندانسور خراب شد، در اسرع وقت تمیز، تعمیر یا تعویض شود.