آدرس : تهران – خ سعدی شمالی – ک معمار مخصوص – پاساژ چلچراغ- ط منفی1 – واحد7

ضربه قوچی پمپ

ضربه قوچ

در این پست به ضربه قوچی پمپ به صورت کامل خواهیم پرداخت :

ضربه قوچی پمپ

ضربه قوچی

 

ضربهٔ قوچی، افزایش فشار یا موجی است که در شاره‌های در حال حرکت پس از توقف یا تغییر مسیر ناگهانی پیش می‌آید. این افزایش فشار معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که شیری در مسیر حرکت شاره (آب یا گاز) ناگهان بسته می‌شود.

بوستر پمپ آبرسانی 

ضربه قوچ که در بعضی از متون فارسی از آن به عنوان «چکش آبی» Water Hammering هم یاد شده از ترجمه واژه فرانسوی (Coup De Belier*) آمده‌است. این پدیده در خطوط لوله جریان تحت فشار و مجاری باز اتفاق می‌افتد و بوضوح بر قوانین فشار، تغییرات آبی یا تغییرات سرعت جریان و شرایط زمانی و مکانی حرکت سیال استوار است.

در بعضی از سیستم‌های هیدرولیکی تحت فشار، نظیر خطوط انتقال آب، نفت یا شبکه‌های توزیع و لوله‌های آب بر منتهی به توربین‌ها، تونل‌های آبی، سیستم‌های پمپاژ و جریان‌های ثقلی، پدیده ضربه قوچی با ایجاد موج‌های سریع، زودگذر و میرا موجب خطرات گوناگونی می‌شود.

گاهی اوقات قدرت تخریبی این موج‌های فشار به حدی است که نتایج وخیمی به بار می‌آورد. ترکیدن خطوط لوله در سیستم‌های انتقال و شبکه‌های توزیع، خرابی و شکسته شدن شیرها، دریچه‌های کنترل و پمپ‌ها از نمونه‌های بارز تأثیر این پدیده می‌باشد.

روش های جلوگیری از اثر ضربه قوچی

1. ساده ترین روش کاهش اثر ضربه ی قوچی اینست که با افزایش قطر لوله از سرعت جریان پمپ کاست. البته با در نظر گرفتن جنبه اقتصادی که دقت ویژه‌ای را می طلبد.

2.با افزایش مدت زمان ایستادن پمپ که این کار معمولاً با قراردادن چرخ لنگر در محور پمپ انجام می گیرد.البته باید جرم چرخ به صورت دقیق محاسبه گردد.

3. با قرار دادن شیرهای الکتریکی پشت پمپ مدت زمان بستن و باز کردن شیر را به دلخواه تنظیم نمود تا پیش از روشن وخاموش کردن پمپ از آن استفاده نمود.

4. با قرار دادن شیر خودکار هواده وهوا گیر پس از پمپ ، موجب می شوند که هنگام ایجاد مکش هوا وارد لوله شده وهنگام برگشت موج فشار هوا از لوله بیرون رود.

5. با کمک خفه کننده ها مانند منبع های هوای فشرده و برج تعادل مانع از کاهش آنی سرعت جریان در لوله می گردند.

6. برای کاستن سرعت موج انتخاب نوع لوله مؤثر می باشد به طور مثال با استفاده از لوله های انعطاف‌پذیری مانند انواع لوله های پلی اتیلنی می توان مقدار سرعت موج را کاهش داد .

7.استفاده از درایو یا اینورتر یا کنترل کننده های مخصوص پمپ برای استارت و استپ آرام پمپ ها.

2 دیدگاه دربارهٔ «ضربه قوچی پمپ»

 1. سلام
  ما یک ساختمان 5 طبقه هستیم که دارای موتورخانه و شوفاژ هستیم. هنگامی که شیرهای گردش آب در رادیاتورها را باز میکنیم و زمانی که پمپ سیرکولاسیون شروع به گردش آب میکند، صداهای مانند صدای ضربه بعضا از لوله ها شنیده میشود که برخی مواقع خیلی شدید است و در کل ساختمان میپیچد. در حدی که شبها باعث از خواب پریدن ساکنین میشود.
  آیا این موضوع هم میتواند نوعی ضربه قوچی باشد؟
  ره رفع این مشکل چیست؟

  1. مهندس خانپور

   با سلام و حسن و توجه شما
   فکر نمی کنم ایراد از پمپ سیرکوله باشه.چون پمپ سیرکوله آنچنان فشاری به سیستم وارد نمی کنه.به احتمال زیاد از پمپ آبرسانی باشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *