آدرس : تهران – خ سعدی شمالی – ک معمار مخصوص – پاساژ چلچراغ- ط منفی1 – واحد7

فلو سوئیچ

فلو سوئیچ

فلو سوییچ چیست؟

فلو سوئیچ دستگاهی است که برای سنجش و مانیتور کردن جریان هوا، بخار یا مایعات بکار می‌آید. این دستگاه در شرایط مختلف سیگنال‌های مختلفی به دستگاه‌های دیگر مانند پمپ و … می‌دهند. فلو سوئیچ می‌تواند به پمپ دستور قطع و وصل شدن بدهد. از کاربردهای معمول آن می‌توان به حفاظت از پمپ، حفاظت از مدار خنک کننده و آژیرهایی برای جریان‌های بالا و یا پایین اشاره کرد.

فلوسوئیچ آب
فلوسوئیچ آب

کاربرد فلو سوئیچ

کاربردهای فلو سوئیچ‌ها به دو دسته هوا و مایعات تقسیم می‌شود. فلو سوئیچ‌های مایع در تهویه مطبوع، سیستم‌های آب گرمکن، سیستم پمپ، دستگاه‌هایی خنک کننده بر پایه آب، سیستم انتقال مایعات، سیستم‌های آب پاش، سیستم تصفیه آب، کلر زنی به استخرها و … استفاده می‌شوند. فلو سوئیچهای هوا نیز مانند مدل‌های قبلی کاربردهای بسیاری در صنعت دارند که برای نمونه می‌توان به تصفیه هوای اتاق، گرمایش مجرایی، تهویه اگزوز، سیستم تامین هوا و سیستم فیلتر اتاق اشاره کرد.

تعریف جریان : جریان (Flow) به معنی حرکت فیزیکی (سرعت – Velocity) مایع، گاز و یا بخار درون یک لوله می‌گویند. این جریان باعث تحریک کردن سنسور فلو سوئیچ می‌شود.

عملکرد فلو سوئیچ

این محصول می‌تواند با توجه به نیازهای متفاوت عملکردهای مختلفی داشته باشد. برای نمونه، می‌تواند در صورت نبود جریان موتوری را خاموش کند و در صورت شروع مجدد جریان موتور را دوباره روشن کند. یا مثلا می‌تواند در صورت قطع شدن جریان یا شدت زیاد جریان صدای آژیر را روشن کند و در صورت بازگشت جریان به شرایط عادی صدای آژیر را خاموش کند.

"نحوه

ملاحظات در فلو سوئیچ

برای جریان مایعات، میزان جریان با حساب کردن “سرعت یا میزان تغییر در انرژی جنبشی” به دست می‌آید. این سرعت به میزان اختلاف فشار که باعث حرکت مایع درون لوله یا مجرا می‌شود بستگی دارد. با توجه به اینکه محیط مقطعی لوله مشخص و بدون تغییر است، میانگین سرعت مایع نشان دهنده میزان جریان است. برای تنظیم کردن فلو سوئیچ با یک عملکرد بسته از قبل تعیین شده باید میزان جریان مایع درون لوله تعیین شود.

انواع فلو سوییچ

این محصولات در مدل‌های مختلف و متفاوتی تولید می‌شوند. نمونه‌های زیر از جمله نمونه هایی هستند که در صنایع ایران کاربرد دارند:
• خطی
• بین راهی
• تیغه‌ای
• کلمپی
• پیستونی
• التراسونیک

فلو سوئیچ تیغه‌ای از یک پدال که مایع آن را هل می‌دهد استفاده می‌کند. در صورت کاهش جریان باعث راه اندازی یک اتصال مغناطیسی درونی شده که باعث تحریک سوئیچ و تغییر فاز آن می‌شود. لول سوئیچ پیستونی از چندین متد برای فعال کردن سوئیچ، که دارای یک پیستون درونی است، استفاده می‌کند. جریان وارد یک درگاه می‌شود و باعث شکلگیری فشار بر روی یک سوپاپ مغناطیسی می‌شود. وقتی فشار جریان به یک میزان تعیین شده می‌رسد سوئیچ بسته می‌شود. فلو سوئیچ التراسونیک بیرون از لوله‌ای که جریان از آن عبور می‌کند نصب می‌شود. این مدل، از یک سنسور التراسونیک استفاده می‌کند تا در صورت تغییر جریان یک سیگنال التراسونیک بفرستد.

2 دیدگاه دربارهٔ «فلو سوئیچ»

 1. سلام،
  ببخشید من برای اینکه موقعی ک اتومات مکانیکی پمپ دچار خال زدگی شده و اصطلاحاً پلاتین زده و یا موارد دیگه ک موجب میشه پمپ در حال کار کردن هست اما جایی شیر آبی باز نیست.
  (که سوختگی پمپ بعد از مدت کوتاهی بهمراه داره..)
  در این هنگام اون قطعه دستور خاموشی به پمپ بده..
  ما چه قطعه ایی داریم؟
  در صورت امکان میخواستم راهنمایی کنید..
  با تشکر/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *