آدرس : تهران – خ سعدی شمالی – ک معمار مخصوص – پاساژ چلچراغ- ط منفی1 – واحد7

هوا گیری پمپ آب خانگی

نحوه تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب

پمپ آب خانگی بخصوص در این روزهایی که بحران آب در همه کشور بیداد می کند به عنوان قلب فعالیت آب خانه به حساب می‌ اید. هوا گرفتن پمپ آب خانگی باعث می شود که پمپ نتواند به فعالیت خود ادامه بدهد و بصورت یکسره کار بکند، ولی نتواند آب را مکش و نهایتا دهش بکند (چرخش آب را انجام دهد) از این رو باید هر چه سریع تر نسبت به هواگیری پمپ آب خانگی اقدام شود.

وقتی پمپ هوا بگیرد دیگر قادر به فعالیت نیست . یعنی کار می کند ولی آب را نمی تواند مکش کند. پمپ هر چقدر هم کیفیت خوبی داشته باشد برای این منظور طراحی شده که آب را پمپاژ کند نه هوا را به همین دلیل وقتی خلا در جریان کار خود داشته باشد این موضوع باعث خواهد شد پمپ عملا نتواند عمل پمپاژ را انجام دهد.

هواگیری سیستم در واقع زمانی اتفاق می افتد که مقدار هوای داخل شبکه پمپ از یک میزان مجازی تجاوز کند. این میزان هوا وقتی به دهانه مکش پمپ برسند در اصل با ایجاد یک خلا اجازه نمی دهند فرآیند مکش آب ادامه پیدا کند و همین موضوع باعث هوا گرفتن پمپ آب می شود.

عوامل متعددی می توانند در هوا گرفتن پمپ دخیل باشند بنابراین باید ابتدا روشن شود که چه موضوعی باعث شده که پمپ هوا بگیرد. البته در اغلب مواقع در ابتدای نصب پمپ آب خانگی باید یک هواگیری ابتدایی انجام شود و حتی در صورت انجام تعمیرات پمپ آب خانگی ، حتی اگر در نقطه ای دیگر از شبکه آبرسانی ساختمان تعمیراتی انجام شود می تواند عاملی باشد برای هوا گرفتن سیستم که این دلایل کاملا روشن است و قاعدتا با یک هوا گیری ساده مشکل پمپ مرتفع خواهد شد و پمپ می تواند به جریان سالم فعالیت خود باز گردد.

چه عواملی باعث هوا گرفتن پمپ آب خانگی می شود؟

دلایل زیادی می تواند باعث هوا گرفتن پمپ آب خانه شود و همانگونه که گفته شد قبل از اینکه هواگیری پمپ انجام شود باید ابتدا ریشه هوا گرفتن پمپ مشخص و عیب مرتفع شود. از این رو باید عوامل متعدد که این شرایط را در پمپ به وجود آورده اند بررسی شوند.

 •  آیا واشر و یا او رینگ پمپ ایراد دارد؟
 •  آب مخزن تمام شده و پمپ خالی کار کرده است؟
 •  آیا در پمپ و یا لوله ها شکستگی و یا ترکی ایجاد شده که باعث این هوا گرفتن شده است؟
 •  آیا پمپ دچار یخ زدگی شده است؟
 •  آیا مشکل در اتصالات پمپ و ارتفاع تنظیم پمپ می باشد؟
 •  و …

این تنها تعدادی از عوامل مستعد کننده پمپ برای هوا گرفتن هستند.

در نتیجه اولین گام شناسایی و عیب یابی و تعمیر، قبل از اقدام به هواگیری می باشد. لازم به ذکر است دذر این مقاله به نحوه تعمیر این سیستم ها دقیقا پرداختیم.

هواگیری پمپ آب خانگی

هواگیری پمپ آب خانگی به عملیاتی گفته می شود که این خلا و یا هوا را از لوله می گیرد و تخلیه می کند. هوایی که در درون پمپ و یا به اصطلاح کلگی پمپ قرار گرفته و اجازه پمپاژ آب را نمی دهد باید گرفته شود و وقتی با یک سری عملیات این هوا تخلیه شود اصطلاحا می گوییم پمپ هواگیری شده است.

در خانه ها عموما چند نوع پمپ کار می کند. پمپ ها  در خانه یا برای مکش آب از یک مخزن آب استفاده می شوند و عملیات تقسیم آب در ساختمان را انجام می دهند و یا پمپ هایی هستند که آب را از سطح چاه های عمیق بالا می کشند.

 هر دو این دسته نیاز به هوا گیری دارند و وقتی در خصوص هوا گیری صحبت می شود منظور کلیت پمپ آب خانگی است.

همچنین برخی از پمپ ها خود تنظیم هستند یعنی نیازی به هوا گیری ندارند و خودشان بصورت اتوماتیک هوا را تخلیه می کنند ولی پمپ های از نوع جت که در اغلب خانه ها کار می کنند نیاز به هوا گیری دارند.

چگونه باید عملیات هوا گیری پمپ آب خانگی انجام شود؟

 •  مقداری آب آماده کنید

یکی از اساسی ترین نیاز ها برای هوا گیری پمپ آب خانگی خود آب است. شما برای هوا گیری پمپ باید ببینید چه ارتفاعی از پمپ را باید هواگیری کنید. منظور اینکه چه مقدار آب برای هوا گیری نیاز است. اگر از مخزن آب در مجاورت خود پمپ باید عملیات هوا گیری انجام شود با توجه به اینکه مسیر کوتاه است شاید تنها یک پارچ آب هم کفایت کند و اگر پمپ آب شما در مسیر یک چاه قرار دارد بهتر است از یک شیلنگ برای تامین آب استفاده کنید.

پیچ هوا در پمپ
پیچ هوا در پمپ
 •  برق پمپ را قطع کنید و فشار لوله ها را کاهش دهید.

باید برای عملیات هوا گیری، ابتدا برق پمپ را قطع کنید. هدف از این کار این است که به دلیل اتومات بودن برخی از پمپ ها به ناگهان پمپ شروع به فعالیت نکند.

همچنین برای اینکه فشار لوله ها را کاهش دهید بهتر است از یک نفر بخواهید یک شیر آب را باز کند تا آب لوله های ساختمان خالی شود. اگر این کار را انجام ندهید در زمانیکه قصد پر کردن لوله را دارید تا هوا تخلیه شود احتمال دارد آب با فشار خارج شود و وارد مسیر برق پمپ شود و یا خود شما خیس شوید.

 • مرحله اول هواگیری پمپ آب خانگی

در اکثر پمپ های جت منطقه آب ریز و یا پرایم برای هواگیری پمپ در یک نقطه استاندارد قرار دارد. معمولا این منطقه یا ورودی دارای شکلی شش ضلعی و یا مربع است. لوله پلاستیکی بصورت مستقیم در بالای مکانیسم پمپ بسته شده است.

باید ابتدا آن را با یک آچار فرانسه شل کرد. درب پرایم را که بر داشتید باید با استفاده از یک قیف و یا هر وسیله دیگری که اطمینان داشته باشید همه آب را مستقیم داخل سوراخ می ریزید آب را به آرامی داخل پرایم بریزید. آب وارد اتاق پروانه پمپ و لوله خروجی می شود . این فرآیند باید انقدر ادامه پیدا کند تا آب به لبه این شش ضلعی و یا مربع برسد.

حال باید کمی دست نگه دارید تا هوای موجود در مسیر تخلیه شود. در ابتدا حباب های آب به سرعت آب را به پایین هدایت می کنند و با ادامه این کار کم کم از میزان حباب ها کاسته می شود.

باید کمی منتظر بمانید تا اطمینان داشته باشید همه هوا تخلیه شده است و هیچ حباب دیگری از پرایم خارج نمی شود. در این شرایط هواگیری پمپ آب خانگی انجام شده و می توانید درب پرایم را ببندید.

 

 •  مرحله دوم هواگیری پمپ آب خانگی

اکنون باید درب پرایم را محکم بسته باشید و والو خروجی آب را باز کنید و برق پمپ را اتصال دهید. در این حالت باید بلافاصله فشار گیج پمپ افزایش یابد و یک صعود خوب را از روی صفر نشان دهد.

پمپی که قبلا صدای خشک و خسته ای می داد این بار باید صدای آرام و نرم تری داشته باشد و پمپ آب خانگی باید مکش خوبی داشته باشد. و فشار آب در لوله ها باید خوب باشد. البته احتمال خالی کردن هوا باز هم از طریقه شیرهای ساختمان وجود دارد که این موضوع خیلی زود به اتمام خواهد رسید.

اگر هواگیری پمپ آب خانگی به خوبی انجام شده بود خیلی نیازی به انجام این کار دوباره نیست ولی اگر پمپ آب دوباره شروع به خشک کار کردن کرد و آب را به خوبی مکش نکرد دوباره باید همان مرحله اولیه تکرار شود.

پیشنهاد: حتی در صورتیکه پمپ کار خود را به خوبی انجام داد یکبار دیگر عملیات هواگیری پمپ آب خانگی انجام شود تا اطمینان داشته باشید که مشکل مرتفع شده است.

محل قرار گیری پیچ بالا و پایین هوا
محل قرار گیری پیچ بالا و پایین هوا

 

یادآوری

اگر هواگیری را دوبار انجام دادید و باز هم مشکل هوا گرفتن پمپ را داشتید باید علت هواگیری را در جای دیگر جستجو کنید که همانگونه که قبلا توضیح داده شد ممکن است مشکل از خرابی و یا ترک در پمپ، لوله ها و یا هر کجای دیگر باشد. در مقاله تعمیر پمپ آب خانگی در این باره مفصل توضیح دادیم و می توانید این مقاله را در لینک تعمیر پمپ آب خانگی مطالعه نمایید.

 •  تخلیه آب اولیه لوله ها و آب گیری

پس از اینکه فرآیند هوا گیری پمپ آب خانگی انجام شد همانگونه که گفتیم باید شیر ورودی آب باز شود و پمپ در جریان قرار بگیرد.

تذکر مهم: به هیچ عنوان نباید آب اولیه خروجی از لوله ها را استفاده کنید.

بهتر است تا چند لحظه آب از لوله ها خارج شود تا هرگونه هوا و یا میکروبی که وارد سیستم آبرسانی شده از بین برود و سپس دوباره از آب استفاده کنید.

 در ضمن بهتر است در کنار پمپ خود بخصوص اگر سابقه هوا گرفتن پمپ آب خانگی را دارید همیشه یک گالن آب ذخیره برای روزهای مورد نیاز برای هواگیری پمپ آب قرار دهید.

چند نکته مهم درباره هوا گیری پمپ آب خانگی

هواگیری پمپ آب خانگی بخصوص اگر مشکل آن را از قبل بدانید کار چندان مشکلی نیست. اما باید اطلاعات کافی در این زمینه را داشته باشید. با این وجود توصیه می کنیم موارد زیر را برای هواگیری پمپ آب خانگی در نظر داشته باشید.

 • پمپ آب خانگی اغلب اتومات هستند و به همین دلیل نباید در هنگام باز و بسته کردن برای تعمیر پمپ آب خانگی و یا به منظور هوا گیری پمپ آب به برق وصل باشد.
 • اگر احتمالا در هنگام هوا گیری از وجود نشتی در زیر پمپ و یا در مسیر لوله ها اطلاع پیدا کردید بهتر است قبل از ادامه هوا گیری این موضوع را با کارشناسان متخصص مطرح نمایید.
 • پمپ آب خانگی نباید به سادگی هوا بگیرد و تنها پس از راه اندازی اولیه به یک بار هوا گیری نیاز دارد. اما اگر این موضوع مرتبا تکرار می شود قطعا مشکلی فنی وجود دارد
 • پمپ آب خانگی بعضا به دلایل استقرار نا مناسب ممکن است هوا بگیرد.
 • قبل از اینکه دلیل اصلی هوا گرفتن پمپ را نیافته اید به هیچ عنوان دست به پمپ نزنید.
 • اگر بی دلیل پمپ شما یکسره شده و مرتبا کار می کند ممکن است یکی از دلایل آن هوا گرفتن پمپ آب خانگی باشد ولی این تنها یکی از دلایل ممکن می باشد و دلایلی دیگری هم می تواند در این موضوع دخیل باشد.
 • اگر پس از تعمیرات در سیستم لوله کشی خانه و یا پمپ، پمپ بصورت یکسره کار می کند دلیل آن به احتمال زیاد هوا گرفتن پمپ آب خانگی است.
 • برخی از پمپ ها اصولا هوا بگیر نیستند زیرا عملیات پرایم و یا هواگیری را بصورت اتومات خودشان انجام می دهند پس بهتر است قبل از اینکه پمپ را باز کنید اطمینان یابید که پمپ شما از آن دسته پمپ ها نباشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *